נשים, שלום ובטחון | החלטה 1325

 

לציון 20 שנה להחלטת 1325 במועצת הביטחון של האו"ם, ערכו סדרה של אירועים מקוונים בנושאים הנוגעים לאלימות נגד נשים בחברה ובפוליטיקה, בשאלות על יצירת שותפות ערבית יהודית בשדה הפמיניסטי, בנושאים של שלום וביטחון, מדיניות חוץ פמיניסטית, במקומן של נשים במשא ומתן בלתי פורמלי, בקשר בין מגדר, ביטחון ואקלים, בשאלה כיצד לגשר על הפער שבין ייצוג הולם לייצוג מגוון וייצוג מהותי, בנשים מבקשות מקלט, בסיור אמנותי דרך משקפי 1325 ועוד…

בואו לצפות באירועים!

 

לקראת יום השנה ה- 20 להחלטה ההיסטורית של מועצת הביטחון של האו"ם הכנו לכן ולכם
ארגז כלים להחלטה 1325


החלטה 1325 של מועצת הביטחון של האו"ם משנת 2000 קבעה כי על מדינות החברות באו"ם לפעול להשתתפות שוויונית של נשים בכל מוקדי קבלת החלטות, להגן על נשים מפני אלימות ולשלב ניתוח מגדרי של נשים ממגוון הקבוצות למען מניעת אלימות וקידום שלום.

מדינת ישראל היתה המדינה הראשונה לאמץ חקיקה בנושא על ידי הוספת סעיף 6ג1 לחוק שיווי זכויות האישה הקובע כי חובה לשלב נשים ממגוון הקבוצות בוועדות ציבוריות וצוותים לעיצוב מדיניות לאומית הממונים על ידי הממשלה.

משנת 2007 פועלת איתך מעכי ליישום חובות סעיף 6ג1 וקידום ייצוג של נשים ממגוון קבוצות האוכלוסייה בגופים ממשלתיים שונים. כחלק מכך הגישה העמותה במשך השנים 7 עתירות לבג"צ כנגד גופים אשר לא יישמו את חובות החוק.

1325-about-telavivצילום: אור סרי

קידום תכנית פעולה כוללת ליישום החלטה 1325 בישראל

בעקבות הבג"צים אשר הוגשו על ידי עמותת איתך-מעכי בשיתוף ארגוני נשים נוספים, ולאחר התקדמות מרשימה ביישום החוק, החלה לפעול בשנת 2012 העמותה לקידום אימוץ תכנית פעולה ממשלתית ליישום כל היבטי החלטה 1325. כחלק מפעילות זאת, קידמה ופיתחה העמותה, יחד עם "שוות- המרכז לקידום נשים בזירה הציבורית במכון ון-ליר" ו"אנו" בשיתוף עשרות ארגוני נשים וזכויות אדם, תכנית פעולה כוללת ליישום החלטה 1325 בישראל.

לתוכנית פעולה בעברית, בערבית, באנגלית

סרטון קצר על תהליך יצירת תכנית הפעולה הכוללת בקרב ארגוני הנשים

בעקבות פעילות זאת, בשנת 2014, התקבלה החלטת ממשלה, הקובעת כי יוקם צוות לעיצוב תכנית פעולה ממשלתית ליישום ההיבטים השונים של החלטה 1325.
להחלטת הממשלה 2331 מיום 14.12.2014 בדבר קידום תכנית פעולה ממשלתית

מה הקשר בין החלטה 1325 למשבר הקורונה?

מייד עם תחילת המשבר – התחילה ממשלת ישראל לנהל אותו כמו מלחמה, ואת ההשלכות אנחנו סופגות מייד: נשים נעלמות כמעט לגמרי ממוקדי קבלת ההחלטות בקביעת מדיניות הקורונה, ואין התייחסות לצרכים של נשים מוחלשות, בהן נשים החיות בעוני, נשים שחיות תחת אלימות, נשים חרדיות, ערביות ועוד.

עוד על החיבור הזה במאמר של עו"ד נטע לוי שפורסם בשיחה מקומית

אז מה אנחנו עושות בעניין? יחד עם עשרות ארגונים הוצאנו מכתב שדורש ייצוג של נשים ממגוון קבוצות האוכלוסיה בצוות המומחים של המל"ל לטיפול במשבר הקורונה. לפרטים נוספים ראו כאן.

אז איך אנחנו מקדמות בישראל את 1325?

במספר מדינות בעולם כבר החלו ליישם את החלטה 1325 וכך הצליחו לקדם הסכמי שלום ופתרון סכסוכים.
לקריאה נוספת על השפעות יישום החלטה 1325 בעולם ועל הפוטנציאל שביישומה בישראל

צוות היגוי משותף לנשים ישראליות ופלסטיניות:

בתחילת 2020 יזמנו יחד עם הודא אבו ארקוב, מנכ"לית אולמפ, את הקמתה של ועדת היגוי משותפת לפעילות שלום פמיניסטיות ישראליות ופלסטיניות המקדמות בשיתוף פעולה את יישום החלטה 1325. הוועדה תכננה והובילה כנס משותף יוצא דופן לציון 20 שנה להחלטה 1325 שנערך בנובמבר 2020. בין היתר, דיברו בכנס מרים קורונל פרר מהפיליפינים: האישה היחידה בעולם שהיתה חותמת ראשית על הסכם שלום, וכן פטרישיה שולץ משוויץ: לשעבר מנהלת המשרד הפדרלי השוויצרי לשוויון מגדרי, חברה בוועדת CEDAW. ועדת ההיגוי נפגשת מדי חודש להעמקת הקשרים ושיתופי הפעולה.

רשימת חברות צוות ההיגוי המשותף:

הודא אבו ארקוב, נטע לוי, אמירה סעיד, אלה אלון, גדיר האני, הדס בן אליהו, הזאר אלחאדי, ליאת בירון, ניבין סנדוקה, נורית חג'אג', סוהילה גאטס, פדוואה קהאווג'ה, סמאח סליימה, שירי לוינס, נאדיה חמדאן.

בונות עתיד משותף – נשים מובילות לשלום

החל משנת 2016 החל מהלך דרמטי להטמעה ויישום של החלטה 1325 בקרב קבוצות מגוונות ונרחבות בחברה בישראל. בשיתוף עם "נשים עושות שלום" ומדרשת אדם", הכשרנו 500 נשים בתחומים של החלטה 1325, אקטיביזם ושינוי חברתי, על מנת שהן יפעלו באופן יצירתי לקידום הנושאים הללו במעגלים שונים ומגוונים.

בתום שנתיים וחצי של פעילות התכנית נערך כנס גדול בהשתתפות יותר מ-350 נשים ממגוון קבוצות האוכלוסיה, וכן עיתונאיות העוסקות בתחום המדיני, חברות כנסת ועוד. במסגרת התכנית הופקה חוברת, שמציגה את העקרונות שהובילו את המהלך של "בונות עתיד משותף", את האתגרים והחסמים שאיתן התמודדו משתתפות התכנית, עדויות של בוגרות התכנית על שלום ומלחמה והצצה אל חלק ממאות הפעילויות שנעשו במסגרת זו.


This entry was posted in . Bookmark the permalink.