1325 לניהול מו"מ מדיני בראייה מגדרית

״אם אותם כלים קיימים לא סייעו לקידום פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני במשך עשרות שנים - התפקיד שלנו הוא להרחיב את התודעה ולמצוא כלים נוספים לניהול מו״מ מדיני"

מעטות הנשים שמנהלות משא ומתן מדיני בשם מדינת ישראל ונדירות עוד יותר אלה שמשתתפות ב"טרק 2" – השיחות החשאיות והבלתי פורמליות שמתקיימות באופן קבוע בין ישראל לפלסטין. 

המשמעות של היעדר ייצוג לנשים בכלל ולנשים מקבוצות מיעוט בפרט מערוצי ההידברות האלה היא שעל שולחנות הדיונים אין ביטוי מלא לצרכים של כלל האוכלוסיה. הוספת הזווית המגדרית לדיונים מרחיבה את תפיסת הביטחון שהמדינות נדרשות לספק לאזרחיהן ומגדילה משמעותית את האפשרות להגיע להסכם בר קיימא. 

על מנת להגדיל את מספר הנשים שיכולות לקחת חלק בדיונים יזמנו ב'איתך מעכי' הכשרה חדשנית ופורצת דרך לניהול משא ומתן מדיני בראייה מגדרית. בהכשרה, שנערכה במימון MEPI ושגרירות ארצות הברית וממשלת קנדה , השתתפו 52 נשים פלסטיניות ויהודיות, בעלות תפקידים בכירים בחברה הישראלית. 

בסדרת המפגשים שהתקיימה במספר שגרירויות , קיבלו המשתתפות כלים וידע פרקטי שיאפשרו להן לקחת חלק פעיל במשאים ומתנים לקידום שלום וביטחון. למדנו יחד מנסיונם הייחודי של המומחים והמומחיות שייצגו את מדינתם במשאים ומתנים אשר כללו זווית מגדרית, ופתחנו עבורן דלתות דיפלומטיות ליצירת רשת נטוורק עתידית. כך למעשה בנינו שדרה נשית משמעותית שתוכל לפרוץ דרך ולהשתלב בכל משא ומתן עתידי, כך שקבלת ההחלטות תתקבל גם מזווית ראייה מגדרית.