"בחירה"- מרכז אקטיביזם לנשים ערביות ויהדיות בחיפה

דף הבית » "בחירה"- מרכז אקטיביזם לנשים ערביות ויהדיות בחיפה

bchira

"בחירה" – מרכז של זכויות ופעילות בשטח לנשים ערביות ויהודיות

בשנת 2015 הוקם בסניף חיפה של העמותה מרכז שנקרא "בחירה – إختيار". המרכז הוקם על מנת לפתח אקטיביזם בקרב קבוצות נשים ערביות ויהודיות באזור הצפון, להעלאת המודעות לזכויות חברתיות-כלכליות, בריאות נשים והגנה על נשים מפני אלימות ולשיפור הזכויות בנושאים הללו.

המרכז מאגד בתוכו מספר פרויקטים שנועדו להגשים את המטרות הללו. צוות המרכז כולל עורכות דין ופסיכולוגית ומבוסס על שיתופי פעולה מרובים בקרב ארגוני חברה אזרחית באיזור הצפון וכן גורמים מגוונים של הרשויות המונציפאליות

במרכז מופעל קו חם המעניק סיוע וייצוג משפטי בתחומי תעסוקה בשכר נמוך.

פרוייקטים של המרכז:

"נשים עובדות על בטוח"

הפרויקט עוסק בסכנות הבריאותיות והבטיחותיות להן נחשפות נשים עובדות ניקיון ומטפלות בקשישים, במסגרת עבודתן, ובמיוחד לאור השימוש בחומרים מסוכנים. פרויקט זה מורכב ממספר שלבים: מיפוי צרכים, סקירת מצב קיים ובניית מאגר מידע, בניית קבוצות להעצמת נשים והכשרתן לפעילות בשטח, העלאת מודעות בקרב נשים עובדות ניקיון ומטפלות בקשישים לזכויותיהן במסגרת העבודה, ושינוי מדיניות מול הכנסת וגורמים אחרים רלוונטיים.

בתחום זה אנו עורכות הרצאות וימי עיון.

לזכותון בנושא עבודה בטוחה

jiser-meeting

צרו קשר להזמנת הרצאה בנושא

"אלימות מינית במערכת הבריאות":

נושא הפרויקט נבע מניסיון החיים בתוך מערכת הבריאות הממסדית בישראל של משתתפות בקליניקה "פמיניזם משפטי" שהפעילה עמותת איתך מעכי עד לא מכבר. למדנו כי נושא זה "בוער" ורלוונטי לנשים מרקעים שונים ומגוונים ומוכר באופן אישי לרבות מאיתנו. הבנו את הקושי הטמון במפגש שבין מטפל למטופלת בו מגולמים יחסי כוחות מורכבים הקיימים מזה שנים. הרגע שבו מטופלת נחשפת מול מטפל, בין אם הוא פיזיותרפיסט, טכנאי רנטגן או אורתופד. במסגרת הקליניקה לפמיניזם משפטי פרסמנו נייר עמדה פורץ דרך בנושא.

לנייר עמדה

מטרת הפרויקט הינה  להעלות מודעות לנושא בקרב מטופלות ובתוך מערכת הבריאות, ולייצר שינוי מדיניות הנוגע ליצירת מענה בתוך מערכת הבריאות לתלונות וטיפול בנשים שנפגעו

מינית על ידי גורמים מטפלים (רפואיים  ופארא-רפואיים). הפרויקט כולל הקמת קבוצת פעילות בנושא (נשים שנפגעו) ושינוי מדיניות.

בחודשים האחרונים, אנו מקימות קבוצת נשים פעילות בנושא, כאשר השאיפה היא להעלות את מודעות הנשים ומערכת הבריאות (והמועסקים על ידה) לנושא זה ולמגר תופעה זו מהחברה.

[רוצה להצטרף לקבוצה? פני אלינו mail@itach.org.il

צוות מרכז "בחירה"

עו"ד חנאן מרגיה

נור פלאח

עו"ד מהא שחאדה

עו"ד רעות כהן